Sık Kullanılan 5 Cisco Komutu

Cisco IOS tarafında yetkin olmak, bazı önemli komutları bilmek demektir. Sorun giderme ve yapılandırma için bu 5 komut işinize çok yarayacak!

 

 

1 – “?”

Çok açık değil mi? Cisco IOS üzerinde eğer yardım istiyorsak kullanmamız gereken sadece soru işareti.

Genellikle komutun tamamını hatırlayamadığımız ya da mevcut tüm komutları görme ihtiyacı duyduğumuz anda kullanırız.

Yukarıdaki örnekte de görüldüğü gibi show ip komutundan sonra ne yazmamız gerektiğini hatırlamak ya da show ip komutundan sonraki varyasyonları görebilmek için soru işareti kullanıldı. Show ip komutundan sonra boşluk bırakılmadan soru işareti kullanılırsa eğer (show ip?) son girilen komutun yani ip’ye ait olan komutun varyasyonlarını karşımıza çıkaracak.

2 – show running-configuration

Cisco IOS tabanlı (Switch, Router, Firewall, Access Point vb.) cihazların konfigürasyonunu gösteren komuttur. Genellikle “sh run” şeklinde kısaltılarak kullanılır.

Yukarıda bahsi geçen cihazlar üzerinde yaptığımız değişiklikleri de yine bu komut yardımıyla görebiliriz. Yapmış olduğumuz değişikliklerden sonra cihazı yeniden başlatırsak, sh run çıktımız değişiklik öncesini verecektir. Değişikliği belleğe kaydetmek için “writekomutunu unutmayalım.

3 – configure terminal

Cisco IOS tarafında, belirli bir takım bilgilerin gösterildiği veya bir takım alanların değiştirilebildiği modlar mevcuttur.

Cihaza erişiminizde cihazın adını ve “>” işaretini görüyor olacaksınız. Priviledge moda yani konfigürasyonumuzu yazabileceğimiz moda geçebilmek için “enable” komutunu kullanmalıyız. Enable komutundan sonra cihaz adınızın yanındaki işaretin diyeze “#” dönüştüğünü göreceksiniz. Cihazın konfigürasyonunda değişiklik yapmak için bu komut da yeterli olmamaktadır. Peki sıra konfigürasyonda mı? Hayır. “Global configuration mode”a geçip cihaz üzerinde konfigürasyon değişiklikleri yapmak istiyorsak, enable komutundan sonra kullanmamız gereken komut “config-terminal” olmalıdır.

4 – show interface

Bu komut Cisco IOS cihazlarında sorun gidermek için kullanılan komutlardan bir tanesidir. Bu komut ile birlikte arayüzün, portun durumunu görebiliriz. Alabildiğimiz bilgiler;

  • Interface’in kapalı/açık durumu
  • Port’a ait kullanım bilgileri
  • Varsa hatalar
  • MTU (Maksimum iletim birimi, 1500 byte)

5 – Show ip interface

Show komutları arasında en popüler olanlarından birisi; show ip interface..

Bu komut ile birlikte cihaz üzerinde tanımlanmış vlan’lar ve port’lar ile ilgili birçok bilgiye erişim sağlanabilir. Bu komuttan sonra boşluk bırakarak soru işaretine bastığımızda Show ip interface’in varyasyonlarını göreceğiz. Bunlardan da yine en çok kullanılanı Show ip interface brief komutunun ekran çıktısını paylaşmak isterim.

Extra – no shutdown

Kapalı olan port’u, vlan’ı açmak, devreye almak için kullanılır. Default olarak kapalı gelen interface’leri bu komutu kullanarak devreye aldığımız gibi, kapatmak istediğimiz interface’leri de başına no koymadan “shutdown” komutuyla da kapatabiliriz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir